PVA Film

Hijyen Amaçlı (çamaşırhanede) PVA Kullanımı

Suda Çözünebilir Film (PVA) ile hastahane, otel vb.. yerlerde kirli çamaşırlara ve ameliyat giysilerine direk elle temas olmadığından mikropların yayılması önlenir. Suda Çözünebilir Film’in (PVA); kimyasal direnç, organik çözücüler, karbonhidratlar, yağ ve yağ direnci (örneğin, bitkisel yağ, hayvan yağı gibi) vb. iyi bir özelliği vardır. Hastanede, ısı ayarlı, suda çözünebilir film (PVA) poşetler, bakterilerin bulaşmış olduğu tüm giysilerin ve ekipmanların, personel ile temasını önlemek için kullanılır.

Hijyen Amaçlı (çamaşırhanede) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

Hastanede enfeksiyon kontrolü için etkili bir yoldur. Çamaşır torbaları, yakma veya gömme gibi geleneksel çözümleri ortadan kaldırır, su ile temas ettiklerinde çamaşır makinasında tamamen çözülür.

Hastane çarşaflarını , risk teşkil eden doktor veya hasta giysilerini Suda Çözünen (PVA) poşetlerle çamaşır makinesine doğrudan bırakılan yöntemi, tekstilden bakterileri izole etmek için mükemmel bir çözümdür. Torba tekstil ürününde herhangi bir iz bırakmadan ve ürüne hasar vermeden yıkama sürecinde suda tamamen erir.

Deterjan Paketlemede Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

Suda Çözünebilir Film (PVA), suda çözünür temizlik ürünleri olan çamaşır ve bulaşık deterjanlarının paketlemesinde kullanılabilir. Biyoparçalanabilir ve suda çözünebilir olduğundan su ile temas halinde biyolojik olarak parçalanır.

Dozajlamada Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

İlaçlama, gübre, katkı maddeleri, boyalar vb ürünlerin paketlenmesinde kullanılmaktadır. Suda Çözünebilir PVA Film sayesinde bu maddelere elle temas engellenmiştir.

Biyoparçalanabilir ve suda çözünebilir olması nedeniyle su ile temas halinde biyolojik olarak parçalanır. Gübre, böcek ilacı, ot, mantar ilaçları gibi tarımsal kullanım alanı olan ürünlerde, çözüldükten sonra bir kalıntı bırakmaz. Aynı zamanda PVA poşet, güvenli bir ambalaj olarak personelin ürüne doğrudan temasını engeller.

İnşaatta Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

İnşaatta Suda Çözünebilir Filmler (PVA) ambalaj şeklinde üretilir.

Suda çözünür ambalaj içinde muhafaza edilen çimento, çimento mikserine doğrudan atılır. Mikserin içinde bulunan su ile karışınca da çimento elde edilir.

Çimento katkı malzemesi içinde buluna alkali ve asitlik düzenleyici malzemeler normalde operatörlerin gözlerine ve ciltlerine zarar verebiliyorlar. Bu yöntem ile miksere doğrudan çimento ekleyerek, kullanımın kolaylaştırılmasının yan sıra, doğru dozaj elde edilmiş olur.

Tarımda (Tohum Paketlemede) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

Bitkilerin dikilmesinde yetiştirilmesinde, tohumların olumsuz hava şartlarına karşı korunmasında ve belirli miktarda toprağa gömülmesinde kullanılır.

Turp, soğan, havuç gibi bitkilerin tohumlarının ve her türlü bitki ve otların dağılma-dökülme ve karışmasını önlediği gibi Suda çözünür PVA film poşetlerindeki tohumlarla yağmurlarla veya nemle çözündüğü zaman, tohumlar kolaylıkla filizlenecek ve büyüyecektir.

Balıkçılıkta (Packabag) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

Balıkçılıkta (Packabag) Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı, sürü halinde yaşayan balıkların yaşam alanlarına girmeden beslenmesini ve günde belirli dozda besleme yapılacak olanlarında doz miktarının sabit kalmasını sağlamak amacı ile üretilmiştir.

Sığ sulardan derin sulara ve suyun en derin yerine kadar ulaşır ve biyolojik olarak çözünür. PVA filmlerin birleşimi ile PVA poşet oluşturulur. Gerekli yerlerde (özellikle sazan ve diğer balık türleri için) PVA naylon poşet delinir. PVA iplik ve PVA file oluşturulması yöntemiyle, balıkçılıkta PV’nın kullanımı yaygındır.

Nakış İşlemesinde Suda Çözünebilir Film (PVA) Kullanımı

PVA filmi narin tekstil nakışı sırasında sabitleyici olarak kullanılır. Film, işlem sırasında stabiliteyi sağlamak için tekstil ürününün üzerine yerleştirilir. Bu uygulama bir kere yapılır ve istenilen desen verildikten sonra hiç bir sökme yada kesme işlemi yapılmadan ürün direk satışa sunulur.

Nakış işlemesi yapan tekstil firmalarında Suda Çözünebilir Film (PVA)uygulanan ürünlerde herhangi bir iz bırakmaz, kumaşın rengini değiştirmez. Tekstil ürünü yıkandıktan sonra nakış altındaki PVA biyolojik olarak çözünür.

Nakış işlemesinde PVA filminin başlıca avantajları şunlardır

  • PVA filmi, nakışta istikrar sağlar
  • PVA filmi, tekstil ürünlerinin kırışmalarını ve kaymalarını önler,
  • PVA filmi, çevre dostudur,
  • PVA filmi, işçilik maliyetini düşürür.

PVA Film (Suda Çözünen Film)PVA Film (Suda Çözünen Film)