Tıbbi Atık Torbası Nedir?

Tıbbi Atık Torbası Nedir?

Tıbbi Atık Torbası Nedir?

Tıbbi Atık Torbası, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp özel olarak üretilen bir ambalajdır. Orta yoğunluklu polietilen hammaddeden üretilir. Tıbbi atık toplamalarında delinmeye, taşımaya, yırtılmaya ve patlamaya karşı dayanıklı, sızdırma yapmayan bir torbadır. Çift tabanlı dikişli ve körüksüz olarak üretim yapılır. Çift kat kalınlığı 100 mikron olup 10 kg taşıma kapasitesi vardır. Poşetin her iki tarafında ‘Uluslararası Biyotehlike’ amblemi ve ‘Dikkat Tıbbi Atık’ yazısı olan plastik torbadır.

İnsan ve çevre sağlığına zarar veren atıklar; kesici-delici katı atıklar, enfekte atıklar ve patolojik atıklar olarak üç gruba ayrılır. Bu atıkların ayrıştırılarak imha edilmesi için tıbbi atık torbası kullanılmalıdır. Özellikle sağlık tesislerinde atıkların ayrıştırılması için kullanılan tıbbi atık torbası kırmızı renk ile belirginleştirilir.

Tıbbi atıklar toplandıktan sonra torbaların ağzı sıkıca bağlanır. Sızdırma yapmaması için gerekli görülen durumlarda ikinci bir tıbbi atık torbası kullanılarak önlem alınmalıdır. Tıbbi atık torbası hiçbir şekilde geri kazanılmaz ve tekrar kullanımı asla söz konusu olmaz. Bu torbaya atılan malzemeler çıkarılmamalı ve başka bir kaba aktarılmamalıdır. Torbalar en fazla ¾ oranında doldurulabilir. Diğer atıklar ve tıbbi atıklar aynı araçta taşınmamalıdır.

Tıbbi Atık Torbası Ne İşe Yarar?

Tıbbi atık torbasının sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tıbbi atıklar insan sağlığına ve çevre sağlığına çok fazla zarar verir. Bu nedenle atıkların ayrıştırılarak imha edilmesinde Tıbbi Atık Torbası kullanılmalıdır.

  • Doku örnekleri, iğne, kesici, delici, kan ve dışkı gibi laboratuar malzemeleri için kullanımı gereklidir.

  • Bu torbalar sayesinde hem atıkların cinsi hem de imha edilirken ayrıştırılması daha kolay olur.

  • Tıbbi Atık Torbaları içeriği hiçbir şekilde sıkıştırılmaz, tıbbi atıklar torbasından çıkarılamaz ve boşaltılıp başka bir kaba aktarılamaz.

  • Bulaşıcı hastalığa sahip olan kişilerin temas ettiği her türlü atıkların toplanmasında kullanımı mümkündür.

Tıbbi Atık Torbası ürünleri ve diğer hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için İstanbul Plastik ve Ambalaj müşteri hizmetleri ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.