Stretch Film ve Shrink Film Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ambalajlama sektöründe sıkça kullanılan iki farklı malzeme olan strecht film ve şhrink film arasında önemli anlamda farklar bulunur. Malzeme yapıları, uygulama alanları, kullanım amaçları, fonksiyonellikleri, uygulama yöntemleri ve dayanıklılıkları çeşitlilik gösterir.

Stretch Film ve Shrink Film Nedir? Uygulama Alanları Nerelerdir?

Stretch film ve shrink film her iki üründe paketleme ihtiyacına bağlı olarak farklı sektörler yaygın kullanım imkânı sunar. Paketlenen malzemelerin korunmasında iki üründe tercih edilebilir. Stretch filmler polietilen gibi esnek plastik malzemelerden üretilerek ambalajlama alanlarında yaygın olarak kullanılır. Gerilme özelliği, esnek yapısı, yapışkanlığı, koruma dayanıklılığı, çevre dostu seçeneği ve uygulama şekliyle çeşitlilik imkânı sunar.

Shrink filmler ise poliolefin ya da PVC malzemelerinden yapıldığından dolayı ısıl işlemlerde daralma özelliği gösterir. Isıtıldığı anda boyut olarak küçülen ve malzemelerin sarılmasını sağlayan ürün dış etkenlere karşı koruma sağlar. Stretch film ve shrink film ürünlerinin her ikisi de ambalajlama sektöründe tercih edilmesine karşın uygulama alanları farklılıklar gösterir.

Stretch Film ve Shrink Film Arasındaki 4 Fark

Streç filmler palet sarma, korumaya karşı, depolamada ve nakliyede ya da endüstriyel amaçlı ambalajlamada kullanılır. Şilink filmler ise perakende ambalajlamasında, ürün güvenliğini korumada, gıda paketlemelerinde ya da promosyon paketlemelerinde daha sık tercih edilir.

Stretch Film ve Shrink Film Arasındaki Farklar:

  • Streç film polietilen tabanlı olduğundan esnek yapıdadır. Makine ya da manuel olarak uygulanan malzeme türü ürünlerin etrafına sımsıkı bir şekilde sarılarak uygulanır ve yüklerin korunmasına olanak tanır. Poliolefin ya da PVC malzemelerinden yapılan şirink film uygulamasından sonra ısıtılarak daraltılır. Böylelikle ürünlere sımsıkı olarak yapışır.
  • Stretch film malzemeleri palet üstüne sabitlemek, tozdan ve nem gibi çevresel faktörlerden korumak amacıyla kullanılır. Esnek yapısından dolayı malzemelerin hareket seviyesini en aza indirgemeyi sağlar. Şiring film ise çoğunlukla malzemelerin topluca paketlenmesini ve ambalajlanmasına olanak sunar. Daralma özelliği ile malzemelerin şeklini alması sağlanarak ürünlere estetik bir görüntü verir.
  • Streç filmler otomatik ya da manuel makineler yardımı ile yüklerin etrafına gerdirilerek sarılır. Shrink fimler ise malzemelerin etrafına serbestçe sarılır ve sonrasında ısı işlemiyle daraltılır. Bu tür işlemler shrink tüneli veya ısı tabancası ile yapılır.
  • Streç film esnek yapısından dolayı darbelere karşı maksimum koruma sağlayarak tüm malzemeleri bir arada tutabilir. Shrink film daraltma işlemlerinden sonra malzemelerin üzerine sımsıkı yapışır ve dayanıklılık açısından koruma sağlar.

Stretch film ve shrink film ürününü İstanbul Plastik’den hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.