Shrink Paketleme Nasıl Yapılır?

Shrink Paketleme Nasıl Yapılır

Shrink Paketleme Nasıl Yapılır?

Shrink paketleme imalathanelerden çıkan bir ürünün tüketiciye tam olarak korunaklı bir biçimde ulaşmasını sağlamak için uygulanan bir paketleme çeşididir. Shrink kelimesi Türkçede küçültmek, büzmek, daraltmak ve çekmek anlamlarına gelir. Shrink film wrapping ya da polywrapping shrinkleme olarak da bilinen bu yöntem ile paketlemesi gerçekleşecek ürün veya ürünler esnek yapıya sahip özel plastik bir filmle sarılır. Ardından filme ısı verilerek büzüştürülmesi sağlanır. Kısaca shrink paketleme ürünü saran veya birden fazla ürünü bir arada tutan plastik film ambalaj paketleme işlemidir.

Shrink Paketleme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Shrink paketleme yöntemi ile paketlemesi yapılacak ürünler otomatik konveyörler veya elle paketleme makinesine gelir. Paketleme makinesine gelen ürün ya da ürünler shrink paketleme makinesine yerleştirilmiş olan esnek çift katlı filmin içerisine manuel olarak elle ya da otomatik olarak makine ile yerleştirilir. Filmin diğer üç tarafının kesilmesinin ardından ürün ya da ürünlerin etrafını saran bol bir paketleme işlemi gerçekleştirilir.

Shrink Paketleme Makinesi Nasıl Çalışır?

Shrink paketleme makinesinin kullanım amacı seri üretim halindeki firmalarda iş gücünü azaltarak zamandan tasarruf etmektir. Üretilen bir ya da birden fazla ürünün paketleme aşaması ciddi ölçüde bir zaman kaybıdır. İşte burada devreye shrink paketleme makineleri devreye girerek ürüne bariyer koruma sağlar. Öte yandan ürünün dış görselinin yani ambalajının bozulmadan alıcıya ulaşmasına da katkı sağlar. Shrink makineleri iki aşamalı çalışma prensibine sahiptir. İlk aşamada ürünün etrafını saran filmin, ikinci aşamada kenarlarına ısı verilerek kaynak yapılır, bu kaynak sayesinde filme açılmaz koruyuculuk sağlar.

Shrink Paketleme Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Shrink paketleme yöntemi ile yapılan paketlemenin birçok avantajı vardır. Bunlardan birkaç tanesi şunlardır;

  • Ürünleri çoklu olarak bir araya getirir.
  • Ürün ya da ürünlerin raflarda daha şık görünmesini sağlar.
  • Ürünün kendine has yapısının nakliye gibi işlemler sırasında korunmasını ve temiz kalmasını sağlar.
  • Shrink paketleme müşteriye ürünün herhangi başka bir kişi tarafından kullanılmadığını ispatlar.
  • Paketleme yapılan ürünün şeklini alarak ürünün görsel değerini arttırarak, albeni kazandırır.
  • Dergi gibi ürünlerde, alıcısına ulaşmadan bir başkasının okumasını önler, böylelikle kağıt kalitesinin de korunmasını sağlamış olur. Gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Shrink paketleme ürünlerini İSTANBUL PLASTİK web sitemizden inceleyebilirsiniz.  Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.