Palet Örtüsü Nedir? Palet Örtüsü İle Nasıl Ambalajlama Yapılır?

Palet Örtüsü Nedir? Palet Örtüsü İle Nasıl Ambalajlama Yapılır?

Palet Örtüsü, kullanım alanlarına göre değişik kalınlık ve ebatlarda üretilen, hammaddesi polietilen olan endüstriyel bir ambalaj ürünüdür. İstiflenen ürünlerin sevkiyatı, stoklanması ve paketlenmesi sırasında, zarar görmemesi ve dış etkenlerden korunması amacıyla kullanılır.

Palet Örtüsü, ambalajlama yapılacak ürünün ebatı, ağırlığı, şekli ve kalınlığı belirlendikten sonra UV, Anti -block, Anti-statik ve slip gibi katkı maddeleri kullanılarak üretilir. Torba veya rulo şeklinde üretilen bu ürünler, genelde mat ve beyaz renkte olur. Müşterinin isteğine bağlı olarak; farklı ebat ve kalınlıkta baskılı ve baskısız, renkli ve parlak olarak üretilir. Palet Örtüsü, çoğunlukla çimento, seramik, tuğla, ytong gibi inşaat malzemesi üreten firmalar tarafından kullanılır. Metal sanayi, beyaz eşya, gıda seramik ve mobilya sektörü gibi birçok endüstriyel alanda da bu ürün tercih edilir.

Palet Örtüsünün Faydaları Nelerdir?

Palet örtüsünün sağladığı faydalardan bazıları şunlardır;

  • Palet Örtüsü, istiflenen ürünleri tüm dış etkenlerden koruyarak taşınma esnasında zarar görmeden teslim edilmesini ve stoklanmasını sağlar.

  • Uygulanan ambalajlama sayesinde ürünlerin her türlü hava şartlarından korunmasını ve muhafaza edilmesini sağlar.

  • Üretiminde kullanılan malzeme ekonomik olduğundan çok fazla tercih edilir.

  • Esnek ve ince yapısı sayesinde diğer ambalajlama ürünlerine göre kullanımı daha kolay ve pratiktir.

  • Kuvvetli ve esnek oluşu keskin kenarları yırtmadan muhafaza eder.

  • Bu ürün antistatik, kayma ve yüksek ısıya dayanma özelliğine sahiptir.

Palet Örtüsü İle Nasıl Ambalajlama Yapılır?

Ambalajlanacak ürünlerin ağırlığına,ebatına ve şekline göre üretilen palet örtüsüne shrinkleme işlemi; Re-pack tabancası veya otomatik fırınlar ile yapılır. Palet örtüsü ambalajlanacak malzemenin üzerine şapka gibi geçirilerek ısıl işlem uygulanır. Bu işlem uygulanırken örtü boyuna ve enine çekme tepkisi oluşturur. Bu tepki ile ürünler sıkı sıkıya sarılmış olur. Yapılan işlem sayesinde Palet Örtüsü soğuk havaya tabi tutularak donar ve ambalajlanan ürünlerin şeklini alır. Bu sayede paketlenen ürünleri dış etkenlerden korur ve zarar görmesini engellemiş olur. Sarma makinelerinde paketlenen ürünler %300’e kadar gerdirilebilir.

Doğa dostu ve %100 geri dönüşüm özelliğine sahiptir. Palet Örtüsü ile ilgili tüm detayları İstanbul Plastik ve Ambalaj müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.