Çöp Torbası Türleri Nelerdir?

Çöp Torbası Türleri Nelerdir? ​

Çöp Torbası, atıkların depolanması, taşınması ve bu süreçlerin hijyenik olarak gerçekleşmesini sağlayan, en önemli temizlik sarf malzemesidir. Plastik reçinesinden üretilen bu malzemenin içerisinde polietilen ve polipropilen maddeleri bulunur. Kullanıcılara çok sayıda alternatif sunan çöp torbası türleri, evlerde, iş yerlerinde, restoranlarda, otellerde, hastanelerde, okullarda ve daha birçok yaşam alanında kullanılır.

Rulo veya dökme olarak üretilen çöp torbası, boyutlarına ve kullanım alanlarına göre farklılıklar gösterir. Çöp torbalarının; endüstriyel, hantal, jumbo, battal, büyük, orta, küçük ve mini boy gibi ölçü seçenekleri mevcuttur. Mutfaklarda kullanılan küçük çöp torbaları 10 litre hacme sahipken, endüstriyel atıkların taşınmasında kullanılan endüstriyel çöp torbalarının hacmi 120 Litre’dir. Genellikle siyah ve mavi renkli olarak üretilen çöp torbası, müşterinin talebine göre farklı renklerde de üretilir.

En Çok Tercih Edilen Çöp Torbası Türleri Nelerdir?

 • En çok tercih edilen çöp torbası türleri şöyle sıralanabilir:

 • Standart Çöp Torbası: En sık tercih edilen çöp torbalarından biridir. 10 ya da 20 adet torbadan oluşan rulolar halinde satılır. Kenarlarındaki ipler sıkılarak ağzı bağlanır.

 • Endüstriyel Çöp Torbası: 90×125 cm’den başlayan ölçülere ve 120 litreden başlayan hacme sahiptir. Ev tipi çöp torbalarına kıyasla daha kalın ve dayanıklıdır.

 • Dökme Çöp Torbası:Hastane, iş yeri ve evlerde, tıbbi olmayan atıkların toplanması için yararlanılır. Genellikle siyah renkli olan buürün, standart çöp torbalarına göre oldukça kalındır.

  Büzgülü Çöp Torbası: Bantlı, kulplu veya ipli olarak bilinen bu çöp torbalarının üst kenarlarında torbayı bağlamaya yarayan kalın naylon şeritler bulunur.

  Kokulu Çöp Torbası: Kokuyu içine hapsedebilen özelliği olan bu ürünler, içerdikleri parfüm özleri sayesinde hem çöp kokusunu engeller hem de çevreye hoş bir koku yayar. Genellikle mutfaklarda kullanılır.

  Organik Çöp Torbası: Üretim sürecinden kullanım sonrasına kadar tamamen çevre dostu olan organik çöp torbası, bio-çözünebilir plastik malzemelerden üretilir ve 180 günde toprağa karışır. 

Çöp Torbası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 • Kullanım amacına ve çıkan çöpün miktarına uygun ölçüde çöp torbası tercih edilmelidir.
 • Yemek atıkları nedeniyle kötü kokularının oluştuğu mutfakta kokulu çöp torbası kullanılmalıdır.
 • Çöp torbasının esnek, sızdırmaz, kokusuz ve kesinlikle yırtılmaz malzemeden olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Doğada çözünebilme özelliğine sahip, çevre dostu çöp torbaları tercih edilmelidir.
 • Çöp torbası ölçüleri markadan markaya farklılıklar gösterir. Bu nedenle, ihtiyaç ve beklentilere uygun olan çöp torbasını alabilmek için mutlaka ambalaj üzerinde belirtilen ölçülere dikkat edilmelidir.

İstanbul Plastik ve Ambalaj’ın çevre bilinciyle geliştirdiği geri dönüşümlü çöp torbaları doğada 12-24 ay içerisinde yok olur.