Stretch Film Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Stretch Film Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ürünleri gruplandırıp hava ile temasını kesmek amacıyla kullanılan stretch film, plastik olarak bilinen şeffaf bir malzemedir. Polietilen hammaddeden üretilerek yüksek bir performans sunar. Ürünleri, su ve toz gibi dış etkenlere karşı korur. Endüstriyel kuruluşların en önemli paketleme malzemesi olan bu film, çeşitlerine göre birbirinden farklı alanlarda kullanılır. 

Stretch Film Kullanım Alanları Nelerdir?

Stretch film, küçük ya da büyük fark etmeksizin birçok ürünün paketlenmesinde sıklıkla tercih edilir. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre içten ve dıştan, tek tarafı veya çift tarafı yapışkanlı olarak farklı boyut, renk ve kalınlıklarda üretilir. Bu ambalajlama malzemesinin kullanım alanları içerisinde; cam eşya, mobilya, seramik, gıda, metal sanayi ve beyaz eşya sektörü yer alır. Kalın ve büyük ebatlarda üretilen malzemeler otomotiv alanında kullanılır. Nakliye ve lojistik gibi sektörlerde tercih edilen bu ürün, taşınma sırasında eşyaların bozulmasını önler.   

Stretch Film Çeşitleri Nelerdir?

Paketleme malzemesi, yeme-içme sektörü ya da endüstriyel kuruluşlarda tercih edilir. Kullanım yöntemlerine göre geniş bir çeşitliliğe ayrılır. Stretch film çeşitleri;

 • El Tipi; 5 katlı olan bu malzeme, cast film tekniği kullanılarak üretilir. Esnek yapısı ile ürünü sıkı bir şekilde sarıp korur.
 • Makine Tipi; yapışkanlık özelliğine sahip olup esnek ve kuvvetli bir yapısı vardır.
 • Power; hafif yapısı ile kolay taşınır. Sarıldığı malzemelere ağırlık vermeyen bu ürün, ekonomik bir çözüm sunar.
 • Endüstriyel; taşımacılık gibi endüstri kuruluşlarında kullanılır.
 • Palet; makine ve elle kullanımı sayesinde farklı seçenekler sunar. Geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 • Dilimli; müşteri istekleri çerçevesinde parçalara ayrılarak kullanım pratikliği sağlar.

Özellikleri Ve Kullanıcılara Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Stretch film, yapısına göre çeşitli özelliklere sahiptir. Ekonomik bir ürün olup zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Şeffaf görünümü, paketlenen ürünlerde koku ve tat bırakmayarak ideal bir kullanım sunar. Maddeleri yağmur, rüzgâr ve nem gibi hava koşullarına karşı korur. Doğa dostu ve %100 geri dönüşüm özelliği bulunur. Yapışma ve uzama gücü mevcuttur. Bu malzemenin sağladığı faydalar;

 • Ürünlerin zarar görmesini engeller.
 • Dayanıklılığı sayesinde paketlemeleri kaliteli bir şekilde gerçekleştirir.
 • Uzun süreli taşımalarda ve depolamalarda kullanılır.
 • Ekonomik ve maliyetli bir üründür.
 • Paketlenen maddelerin bir arada ve sabit kalmasını sağlar.

Stretch film ürününü, İstanbul Plastik’ten hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.